Wiadomości

Czy zabytkowe ruiny kościoła św. Anny ocaleją?

Bieg Tropem Wilczym po raz czwarty w Świebodzicach - relacja

Głosowaliśmy przeciw szkodliwym uchwałom!

Bieg Tropem Wilczym 2018 w Świebodzicach

Na Kościuszki bez zmian - burmistrz oszukał mieszkańców

Dla kogo nowy rozkład jazdy w Świebodzicach?

Burmistrz Kożuchowicz nie chce Mieszkania Plus w Świebodzicach

Chcemy obwodnicy Świebodzic!

99 rocznica odzyskania niepodległości w Świebodzicach

Posadziliśmy nową magnolię koło Warszawianki

Świebodziczanie ratują najstarszy zabytek w mieście

Pomóżmy harcerzom!

Mała Liga Mistrzów 2017 - II Turniej Piłki Nożnej w Świebodzicach

Polskie Linie Kolejowe chcą likwidacji przejazdów kolejowych w Świebodzicach

Rozbiórka browaru

Na pochyłe drzewo każda koza skacze

Zobacz wyniki i zdjęcia Biegu Tropem Wilczym w Świebodzicach

III edycja Biegu Tropem Wilczym w Świebodzicach

5 zł, które rozłożyło Victorię Świebodzice

Przerażające marnotrawstwo pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej

Podatki na maksymalnym poziomie utrzymane

Happening na 11 listopada

Delegacja Stowarzyszenia "Obywatelskie Świebodzice" 11 listopada 2016

Święto Niepodległości w Świebodzicach 2016

W kaloszach na pociąg

Sucho w miejskiej kasie

Cenne zwycięstwo Victorii

Rośnie zadłużenie Świebodzic

Victoria - MKP Wołów 0:1. Jeszcze spokojnie

Na układy nie ma Rady – czyli, czy pisanie skargi na Burmistrza ma sens w sytuacji kiedy w Radzie Miejskiej ma przewagę głosów

Dobra zmiana?

Walka z wiatrakami

Małe Euro2016 w Świebodzicach - relacja

Małe Euro2016 w Świebodzicach

Świebodzickie liceum wreszcie z boiskiem wielofunkcyjnym

Awans Juniorów Starszych do Ligi Dolnośląskiej

Victoria na wysokiej fali

Historyczne zaniedbanie

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - po raz drugi w Świebodzicach

Bariery ochronne w Cierniach zamontowane

Ryzykowne przejście przez tory

Bieg Tropem Wilczym 2016 w Świebodzicach

Spór o drogi? - burza w szklance wody

Świebodzice wystąpią z WZWiK?

Przekaż 1% dla niepełnosprawnych ze Świebodzic!

Wesołych Świąt!

XV Finał Szlachetnej paczki w Świebodzicach. Dziękujemy!

Szlachetna Paczka 2015 w Świebodzicach

Projekt wydatków inwestycyjnych gminy Świebodzice na 2016 rok

Sonda na temat budowy Kauflanda - wyniki!

Aktualności
Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - po raz drugi w Świebodzicach
01.03.2016

W niedzielę 28 lutego 2016 r. w ponad 170  miastach w Polsce i za granicą, odbyła się IV edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” organizowanym przez Fundację Wolność i Demokracja. Ogólnopolski patronat na imprezą objął Pan Andrzej Duda Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

W Świebodzicach impreza odbywała się już po raz drugi, a jej lokalnym organizatorem było Stowarzyszenie "Obywatelskie Świebodzice". Trasy biegu, podobnie jak w ubiegłym roku, zostały wytyczone na malowniczych szkalach Książańskiego Parku Krajobrazowego. Biegacze mieli do wyboru dystanse: 10 km, 5 km lub w biegu honorowym na 1963 m, symbolizującym datę śmierci ostatniego z Wyklętych sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek.

Start i meta biegu znajdowały się na Pełcznicy przy ul. Solnej 4a-4b. Tuż obok można było zjeść pyszną grochówkę z kuchni polowej, napić się wody, herbaty lub kawy. Najważniejszy oczywiście był bieg, ale niezależnie można było spóbować swoich sił w konkursie strzeleckim, który cieszył się największą popularnością. Ponadto, dzięki uprzejmości Pana Stanisława Gabrysia z Muzem Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym uczestnicy imprezy mogli oglądać wystawę broni palnej i sprzętu wojskowego, w tym wojskowego gazika i haubicy, z której "wystrzał" dał sygnał biegaczom do startu.  

W biegu honorowym mógł wziąć udział każdy, począwszy od dzieci, które ukończyły 8 lat. Natomiast biegi na 5 km i na 10 km przeznaczone były przede wszystkim dla doświadczonych biegaczy. Zabawa była znakomita, tym bardziej, że dopisała piękna słoneczna pogoda.

Uczestnicy w czasie porannej rejestracji otrzymali numery startowe wraz z pakietami, w których znajdowały się koszulki okolicznościowe z wizerunkami bohaterów, medal pamiątkowy, płyta CD ze słuchowiskiem pt. "Klamra mój ojciec" oraz wydawnictwa poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Panowała fantastyczna atosfera. Biegaczom, którzy na wszystkich dystansach w liczbie ponad 200 osób rywalizowali o zwycięstwo, dopingowali, przybyli wraz z nimi, członkowie ich rodzin i przyjaciele. W biegu między innymi wystartował Pan Piotr Fedorowicz Starosta Świdnicki.

"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" to wyjątkowa imreza, przywracająca pamięć i oddająca cześć bohaterom polskiego państwa podziemnego, walczącym z sowietyzacją Polski w latach 1944-63. Niemniej ważne jest krzwienie kultury fizycznej wśród obecnych i przyszłych uczestników biegu.

W biegu "Tropem Wilczym" najważniejszy jest udział, jednak rywalizacja to zawsze dodatkowy element motywacji. Wielu biegaczy, zwłaszcza na dystansach 5 km i 10 km pobiło swoje rekordy życiowe.

Członkowie Stowarzyszenia "Obywatelskie Świebodzice" ufundowali oryginalne nagrody w postaci pucharów w kształcie głowy wilka z numerem miejsca zdobytego przez biegacza na dystansach 10 km i 5 km w kategorii kobiet i mężczyzn (łacznie 12 pucharów).

 

Ponadto, na zwycięzców biegu na dystnasie 10 km w kategorii kobiet i mężczyzn czekały także nagrody pieniężne w wysokości 200 zł w formie kart upominkowych, ufundowane przez Pana Ireneusza Zyskę - Posła na Sejm RP, który objął patronatem honorowym świebodzicką edycję imprezy. Natomiast, zwyciężczyni biegu na dystnasie 5 km w kategorii kobiet otrzymała kartę upominkową o wartości 100 zł, ufundowaną przez wszystkich członków Stowarzyszenia "Obywatelskie Świebodzice", a zwycięzca biegu na dystansie 5 km w kategorii mężczyzn - kartę upominkową również o wartości 100 zł, ufundowaną przez radnych Rady Miejskiej w Świebodzicach: Pana Mariusza Szafrańca, Pana Tomasza Czekaja i Pana Dariusza Skalnego.

Oto lista najlepszych wyników uczestników biegu na dystansach 10 km i 5 km:

10 km kobiet:

1. Halyna Shtchesna-Radzikovska (nr 120) czas 41:31

2. Monika Job (nr 158) czas 47:22

3. Monika Chmielewska (nr 85) czas 50:47

10 km mężczyzn:

1. Leszek Zając (nr 19) czas 37:27

2. Damian Cabaj (nr 112) czas 37:43

3. Kamil Jowik (nr 170) czas 37:47

5 km kobiet:

1. Paulina Szarzyńska (nr 105) czas 21:08

2. Krystyna Zajac (nr 44) czas 23:06

3. Magdalena Gierula (nr 125) czas 23:57

5 km meżczyzn:

1. Piotr Apanowicz (nr 185) czas 19:18

2. Szymon Hyrlik (nr 194) czas 19:22

3. Łukasz Torzecki (nr 165) czas 20:42

 

W biegu honorowym na dystansie 1963 m czas nie był mierzony.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w biegu.

Podczas trwania imprezy prowadzona była publiczna zbiórka pieniędzy na budowę "Pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na terenach Związku Sowieckiego w latach 1932-33". Łacznie do sześciu puszek, przekazanych przez organizatora zbiórki pieniędzy - Fundację Wolność i Demokracja, udało się zebrać 531,68 zł.

Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej patrotyczno-sportowej imprezy. Szczególne wyrazy uznania należy skierować do Fundacji Wolność i Demokracja, Pana Ryszarda Satyły - Prezesa Zarządu Termet S.A. za udostępnienie lokalu na biuro zawodów, Pana Stanisława Gabrysia z Muzeum Broni w Witoszowie za zorganizowanie wystawy broni i sprzętu wojskowego oraz konkursu strzeleckiego, Pana Stanisława Ślęzaka Piekarnia w Świebodzicach oraz Państwa Mirosławy i Waldemara Szymańskich Piekarnia na Światłach w Świebodzicach za okazną pomoc, Pana Adama Borowca za udostępnienie namiotu, harcerek ZHR z drużyny "Światło" im. św. Łucji i harcerzy ZHR z drużyny "Virtus" oraz uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach za pomoc w organizacji, pełnienie służby porządkowej i zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika, Pani Edyty za przygotowanie przepysznej grochówki w kuchni polowej, Pań ze służby medycznej, OSiR Świebodzice za wypożyczenie ławek, Straży Miejskiej w Świebodzicach, telewizji DAMI Wałbrzych i portalu internetowego www.swiebodzice.info za patronat medialny, radnych miejskich z klubu Obywatelskie Świebodzice oraz wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice za organizację imprezy, a także do Pana Ireneusza Zyski Posła na Sejm RP za wsparcie i objęcie partronatem honorowym edycji imprezy w Świebodzicach.

Największe podziękowania należą się jednak samym uczestnikom biegu za wzięcie udziału, sportową rywalizację, hart ducha i radosną atmosferę.

Już dziś zapraszamy wszystkich za rok na kolejną edycję "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w Świebodzicach.

Gryf

Więcej zdjęć

« powrót