Bieg Tropem Wilczym - Świebodzice 2015

1 marca 2015 roku stowarzyszenie Obywatelskie Świebodzice wraz z fundacją Wolność i Demokracja ramach projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zorganizowało świebodzicką edycję tej sportowo-patriotycznej imprezy.

 

Świebodzicka edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych była częścią ogólnej akcji organizowanej przez fundację Wolność i Demokracja. Podobnych imprez odbyło się w kraju kilkadziesiąt. Świebodzicką imrezę charakteryzowało przede wszystkim bogactwo tras oraz ich niezwykle ciekawe przebiegi na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Uczetnicy mieli do wyboru aż trzy rózne trasy: 10 lub 5 km oraz trasę honorową na 1963 m. symbolizującą datę śmierci ostatniego z Wyklętych sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek.

 
Uczestnicy biegu podczas porannej rejestracji otrzymywali nemery startowe, pakiety startowe, które zawierały m.in. okolicznościowe koszulki z wizerunkami róznych bohaterów "Żołnierzy Wyklętych", a na mecie medal pamiątkowy.
 
 
 
W biegach brały udział osoby w różnym wielu - od dzieci w wózkach, poprzez przedszkolaków wraz z rodzicami po osoby starsze i nawet jeden niepełnosprawny na wózku. Jest to niezwykła imreza łącząca pokolenia we wspólnym oddaniu hołdu Bohaterom polskiego państwa podziemnego działającego w latach 1944-63. Ponadto występuje w niej aspekt integracyjny, edukacyjny i sportowy, co dodatkowo podnosi jej wartość.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                         W tym biegu najważniejszy jest sam udział, ale oczywiście rywalizacja to zawsze dodatkowy element motywacji. Nie zabrakło go także u nas. A oto listy najlepszych wyników czasowych naszego rajdu:
  • w kategorii KOBIET - bieg na 5 km
1. Anna Majorkiewicz
2. Patrycja Szymczyk
3. Karolina Berbecka
  • w kategorii MĘŻCZYZN - bieg na 5 km
1. Jakub Pawiłojć
2. Radek Niezgoda
3. Kacper Chryplewicz
 
  • w kategorii KOBIET - bieg na 10 km
1. Aleksandra Schabowska
2. Kalina Kiceńka
3. Anna Wysoczańska
  • w kategorii MĘŻCZYZN - bieg na 10 km MĘŻCZYZN
1. Piotr Potocki
2. Kamil Ferenc
3. Mirosław Sikora
 
Gratulujemy zwycięzcom, którzy dodatkowo zostali uhonorowani statuetkami "Wilka".
Oprócz samego biegu nie zabrakło także tzw. atrakcji dodatkowych. Podczas trwania imprezy prowadzona była zbiórka publiczna na budowę Szkoły z Polskim Językiem Nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezes II Zarządu WiN). Po biegu można było zjeść ciepły posiłek z kuchni polowej czy postrzelać z broni kolekcyjnej.
 
Ogromne podziękowania należą się dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej patrotyczno-sportowej imprezy w Świebodzicach. Szczególne podziękowania należą się fundacji Wolność i Demokracja za dobrą współpracę, radnym z klubu Obywatelskie Świebodzice, Przesowy Termet S.A. za udostępnienie lokalu na biuro zawodów, harcerzom z ZHR za pomoc w organizacji i pełnienie służby porządkowej, "Dinozaurom z Pełcznicy" za przygotowanie kuchni polowej, wystawy broni z Witoszowa, wolontariuszom głównie ze stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice oraz oczywiście wszystkim uczestnikom za optymizm, hart ducha i sportową charyzmę.
 

Była to pierwsza edycja biegu organozowanego w Świebodzicach. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem  i zyskała bardzo pozytywne opinie uczestników.

Bieg odbył się w bardzo dobrej liczbie - ponad 150 osób biorących udział w biegu, pozytywnej atmosferze i dobrej pogodzie. Liczba uczetników przerosła oczekiwania samych organizatorów.